سئو فنی چیست؟توضیح سئو فنی به زبان ساده

سئو فنی چیست؟ 

سئو فنی


سئو فنی به هر کاری اشاره دارد که سبب شود مرحله ی خزش و فهرست بندی سایت شما بدون اشکال و سریع و آسان انجام شود. سئو فنی ، استراتژی محتوا و استراتژی های ایجاد لینک با هم کار می کنند تا به افزایش رتبه ی سایت شما کمک کنند


تفاوت بین سئو فنی ، سئو در صفحه و سئو خارج از صفحه
جستجوگرها در صفحه
سئو در صفحه شامل محتوایی است که به موتورهای جستجو و کاربران می گوید صفحه شمادارای چه موضوعاتیست و شامل متن جایگزین تصویر،استفاده از کلمات کلیدی،توضیحات متا،برچسب های h1 و url و پیوند داخلی است.

سئو خارج از صفحه 
سئو  خارج از صفحه به عنوان رای اعتماد عمل کرده و به موتورهای جستجو می گوید که صفحه شما تا چه اندازه محبوب و مفید است.کمیت و کیفیت بک لینک ها روی افزایش رتبه ی سایت در این نوع از سئو تاثیر زیادی دارند .

سئو فنی نقش مهمی در ترافیک سایت شما دارد.محتوای شما ممکن است کاملترین،مفیدترین و بهترین نوشته باشد،اما تعداد کمی از افراد آن را می بینند مگر اینکه یک موتور جستجو بتواند آن را پیدا و فهرست بندی کند.

سئو فنی چگونه کار می کند؟

دامنه مورد نظر خود را کنترل کنید 
دامنه شما همان URL است که افراد برای ورود به سایت شما تایپ می کنند.دامنه وب سایت شما بر اینکه افراد از طریق جستجو شما را پیدا می کنند تأثیر می گذارد و راهی ثابت برای شناسایی سایت شما فراهم می کند.

هنگامی که دامنه ای را انتخاب می کنید ، به موتورهای جستجو می گویید که آیا ترجیح می دهید نسخه با یا بدون www در نتایج نشان داده شود. به عنوان مثال ، می توانید www.siteshoma.com را به جای  siteshoma.com انتخاب کنید.این به موتورهای جستجو می گوید که نسخه را با www در اولویت قرار دهند و همه کاربران را به آن URL هدایت کنند.در غیر این صورت ، موتورهای جستجو با دو نسخه به گونه ای رفتار می کنند که گویی دو سایت جداگانه هستند و در نتیجه باعث ضرر به سئو می شود به دلیل در نظر گرفتن محتوای کپی شده.

SSL را پیاده سازی کنید 

به جای http به https بروید تا سایت شما امنیت بیشتری داشته باشد،این توصیه ی مستقیم گوگل است

در واقع گوگل از سال 2014 اعلام کرد که SSL به عنوان یک عامل رتبه بندی در نظر گرفته خواهد شد.به همین دلیل مطمئن شوید که نوع SSL صفحه اصلی خود را به عنوان دامنه مورد نظر خود تنظیم کرده اید.

پس از ایجاد SSL ، باید صفحه غیر SSL را از http به https منتقل کنید. درخواست بسیار است ، اما ارزش تلاش برای بهبود رتبه خود را دارد. این مراحلی است که باید انجام دهید:

همه صفحات را از  http://siteshoma.com  به  https://siteshoma.com هدایت کنید .
همه برچسب های متعارف را به روز کنید .
URL ها را در نقشه سایت خود (واقع در siteshoma.com/sitemap.xml ) و robot.txt (واقع در siteshoma.com/robots.txt ) به روز کنید. 

سرعت صفحه را بهینه کنید 
برخی از داده ها نشان می دهد که وقتی مدت بارگذاری یک صفحه از یک به پنج ثانیه طولانی می شود نرخ پرش 90٪ افزایش می یابد.بنابراین بهبود زمان بارگذاری سایت شما باید در اولویت باشد.

برای افزایش سرعت سایت خود:

تمام پرونده های خود را فشرده کنید. فشرده سازی ، مانند تصاویرCSS، HTML و JavaScript ، 

کدهای خود را مرتب کنید. کد نامرتب می تواند بر سرعت سایت شما تأثیر منفی بگذارد.


افزونه های اضافی را حذف کنید و آن ها را به روز کنید.اغلب اوقات افزونه های منسوخ آسیب پذیری های امنیتی را افزایش می دهند که وب سایت شما را در معرض هکرهای مخربی قرار می دهد که می تواند به رتبه شما آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که همیشه از جدیدترین نسخه پلاگین ها استفاده می کنید و استفاده از آنها را برای موارد ضروری به حداقل برسانید.

خزش ربات ها:همانطور که میدانید فرایند خزش سایت از مهمترین موارد سئو فنی محسوب میشود.

چگونه می توان وب سایت خود را در مورد فرایند خزش ربات ها بهبود بخشید؟
یک نقشه سایت XML ایجاد کنید.
معماری سایت خود را بهینه کنید. 
یک ساختار URL ایجاد کنید. 
از robots.txt استفاده کنید.
از صفحه بندی استفاده کنید. 
پرونده های ورود به سیستم خود را بررسی کنید. 


 یک نقشه سایت XML ایجاد کنید
نقشه ی سایت میتواند فرایند خزش ربات ها را تسهیل کند و به آن سرعت ببخشد
معماری سایت خود را بهینه کنید
وب سایت شما دارای چندین صفحه است. این صفحات باید به گونه ای سازماندهی شوند که به موتورهای جستجو اجازه دهند تا آنها را به راحتی پیدا و پیمایش کنند. اینجاست که ساختار سایت شما ظاهر می شود. 

به همان روشی که یک ساختمان از یک طرح معماری ساخته می شود، معماری سایت شما نحوه سازماندهی صفحات آن است. 

صفحات مرتبط با هم گروه بندی می شوند.به عنوان مثال صفحه اصلی سایت شما به تک تک پست های سایت پیوند دارد. این ساختار به ربات های جستجو اجازه می دهد تا رابطه بین صفحات را درک کنند. 

از robots.txt استفاده کنید
هنگامی که یک ربات وب سایت شما را خزش می کند ، ابتدا /robot.txt را بررسی می کند،این فایل به ربات ها اجازه خزیدن  در بعضی قسمت های سایت شما را نمی دهد.اگر می خواهید ربات ها از ایندکس سایت شما خودداری کنند،باید از یک متا برچسب روبات noindex استفاده کنید.

از صفحه بندی استفاده کنید
صفحه بندی با استفاده از کد به موتورهای جستجو می گوید که آیا صفحات با URL های مختلف با یکدیگر مرتبط هستند یا خیر. به عنوان مثال شما می توانید یک سری مطالب داشته باشید که آنها را به صورت فصل یا در چندین صفحه وب جدا کنید،از صفحه بندی استفاده کنید تا ربات های جستجو به راحتی بتوانند این صفحات را کشف و خزنده کنند.

برای این منظور به جایی که در آن صفحه <head> در صفحه یک مجموعه آمده است بروید و از  rel = “next” استفاده کنید  تا به ربات بگویید کدام صفحه بعدی را خزش کند. سپس ، در صفحه دو ، از  rel = “prev”  برای نشان دادن صفحه قبلی و از  rel = “next”  برای صفحه بعدی و غیره استفاده کنید.

پرونده های ورود به سیستم خود را بررسی کنید
سرورهای وب داده های گزارش مربوط به هر عملی را که در سایت شما انجام می دهند،در پرونده های ثبت،ضبط و ذخیره می کنند. داده های جمع آوری شده شامل زمان و تاریخ درخواست ، محتوای مورد نیاز و آدرس IP درخواست کننده است.

نمایه سازی 
هنگامی که رباتها در وب سایت شما به جست و جو مشغول میشوند،آنها صفحه را بر اساس موضوعات و ارتباطات فهرست بندی می کنند. هنگامی که صفحه شما ایندکس شد،واجد شرایط ارزیابی در صفحات نتایج است. در اینجا چند فاکتور آورده شده است که می توانند به صفحه بندی شما کمک کنند.

عناصر نمایه سازی 
رباتهای جستجو را از دسترسی به صفحات رفع انسداد کنید.
محتوای تکراری را حذف کنید.
تغییر مسیرهای خود را بررسی کنید. 
پاسخگویی موبایل سایت خود را بررسی کنید. 
خطاهای HTTP را برطرف کنید. 


رباتهای جستجو را برای دسترسی به صفحات رفع انسداد کنید
شما باید اطمینان حاصل کنید که ربات ها به صفحات مورد علاقه شما دسترسی آزاد دارند.برای این منظور میتوانید از ابزار کنسول جست و جوی گوگل استفاده کنید

محتوای تکراری را حذف کنید
محتوای تکراری رباتهای جستجو را گیج می کند و بر روند نمایه سازی سایت شما تأثیر منفی می گذارد.به خاطر داشته باشید که برای تنظیم صفحات دلخواه خود از URL های متعارف استفاده کنید.

تغییر مسیر های سایت خود را بررسی کنید
بررسی کنید که همه هدایتهای شما به درستی انجام شده باشد.حلقه های هدایت مجدد،آدرس های شکسته URL یا (از آن بدتر) ارجاع های نامناسب می توانند باعث به وجود آمدن مشکل در هنگام فهرست شدن سایت شما شوند. برای جلوگیری از این امر به طور منظم همه موارد هدایت خود را بررسی کنید.

پاسخگویی موبایل سایت خود را بررسی کنید
از سال 2016 ، گوگل ابتدا فهرست بندی سایت های بهینه شده برای تلفن همراه را شروع کرد،برای همگام شدن با این روند مهم می توانید از آزمون بهینه سازی تلفن همراه گوگل برای بررسی مواردی که برای بهبود وب سایت خود نیاز دارید استفاده کنید.

خطاهای HTTP را برطرف کنید

خطاهای HTTP می تواند با مسدود کردن محتوای مربوطه در سایت شما ، از انجام وظیفه ربات های جستجو جلوگیری کند. بنابراین بسیار مهم است که به سرعت و به طور کامل به این خطاها رسیدگی کنید. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *